O nás

Jahodná, folklórny súbor mnohým známy i neznámy, má bohatú históriu, ktorá siaha až do roku 1952, keď vznikla aj Technická univerzita a práve pod jej záštitou súbor funguje.

Práve v týchto rokoch bola Jahodná zastúpená 30 člennou tanečnou skupinou, bohatým 120 členným speváckym zborom a veľkým orchestrom. Takto pôsobil až do roku 1954, kedy zanikol. Počas nasledujúcich 20 rokov sa objavilo mnoho pokusov o obnovenie súboru, ale žiaľ neúspešne. Až v roku 1983 sa na Strojníckej fakulte TU začali stretávať folklórni nadšenci okolo študenta Milana Podžubana a neskôr Dany Michalkovej. Tu sa začala písať história súčasnej Jahodnej. V roku 1983 mal súbor za sebou prvé tri vystúpenia a o rok neskôr už svoju prvú účasť na Akademickom Zvolene. Zaujímavosťou, je že názov JAHODNÁ sa v kronike prvý krát objavuje až v marci 1986, keď súbor začal stúpať po schodíkoch vtedajšej kategorizácie. V priebehu niekoľkých rokoch súbor zvládol kategórie D, C a B. Umelecký rast súboru najlepšie dokumentovali slávnostné celovečerné prierezové programy pri príležitosti 5. a 10. výročia existencie súboru (1988 a 1993).Od roku 1983 má súbor za sebou mnohé vystúpenia na folklórnych slávnostiach v Košiciach, Akademickom Zvolene a Nitre, vo Východnej, ale aj v obciach po celom východnom Slovensku. So svojim stále sa rozvíjajúcim programom precestoval celú Európu, kde získal niekoľko významných ocenení.

A ako teda vznikol názov Jahodná? Marián Ragulský to opísal takto: raz, na sklonku minuleho tisicrocia, v ´86-tom… tusim vo stvrtok to bolo, sme si riekli, ze takto to dalej nejde. nemozu byt dva subory s nazvom Technik, alebo mutantny nazov „Folklorny subor VST v Kosiciach“ I zamyslali sme sa nad nazvom. Zdeno Fačko (vtedajsi sef muziky) riekol: „dajme mu krásny slovenský názov Svojina“. nejaky premudrely ideolog z VST (terajsi oponar v dedinskom divadle) hned oponoval, ze to nebude mozne, lebo to zavana nacionalizmom (po nasom – vlastenectvom 🙂 I hutali sme dalej a ktosi riekol: „tak ho nazvime podla kopca, kde sa chodime lyzovat a sankovat – Jahodna“. Edo Buraš nato: „aj sa to bude hodit, lebo sa to dobre sklonuje- ja hodna, ty hodna, atd…“ budeme slavni, ej veru 🙂 a hla, nase decko taha uz treti krizik na krizoch.

Ako to kedysi vyzeralo si môžete pozrieť vo fotogalérii, kliknutím sem

Tanečné a hudobné programy

Ponúkame hudobné, tanečné a spevácke vystúpenia na plesy, zábavy, svadby, firemné akcie, obchodné stretnutia, výchovné koncerty, rôzne iné spoločenské akcie.

Požičiavanie krojov

Požičiavame kroje na svadby, plesy a rôzne iné príležitosti. Kroje si je možné prísť vyskúšať priamo v našej krojárni.

Čepčenie

Ak chcete na svojej svadbe zažiť atmosféru tradičných slovenských svadobných zvykov, sme tu pre Vás.